OCENA TEKSTA

(0 :Glasovi)

Posle drugog ABA2 “balona”: Kristalizacija situacije

U banjalučkoj dvorani Borik odigran je drugi turnir ABA2 lige sa mečevima petog, šestog i sedmog kola, tako da je završena polovina jednokružnog takmičenja pre plej ofa. Pre osvrta na najzanimljie stvari koje su obeležile nove susrete drugog regionalnog ranga, možete se podsetiti ko se najbolje pokazao na prvom turniru i ko se našao u najboljoj petorci.

Studentski centar

Dva “balona”, sedam utakmica, sedam pobeda za Studentski centar, još uvek jedini neporaženi tim u oba ABAligaška ranga. Čini se da bi samo pojava koronavirusa mogla da spreči Podgoričane da budu prvi pred plej of kao glavni kandidati za direktan plasman u najjače takmičenje na ovim prostorima. Osim što su neporaženi u regionalnoj ligi, “studenti” nisu izgubili u ovoj sezoni ni na devet utakmica crnogorske lige, a poslednji poraz doživeli su 22. februara 2020. godine. Zanimljivo je da u ekipi iskusnog trenera Nenada Trajkovića nema izrazito najboljeg strelca, već su do pobeda u nizu dolazili timskom igrom sa nekoliko raspoloženih košarkaša. Uglavnom su igrali dobru odbranu uz dobro skautiranje protivnika pa su terali svoje rivale na greške što im je davalo prostora za pravljenje razliek. Najviše problema u Banja Luci imali su protiv Gorice, očigledno motivisane da se dobro prikaže na prvom meču, da bi Zlatibor i MZT savladali dvocifrenom razlikom.

“Još ima puno da se igra. Meni je mnogo važno da mi delujemo kao tim, pogotovo u odbrani. Izvanredan tim MZT-a koji je pravljen za ABA1 ligu smo dobili zahvaljujući dobroj odbrani jer su oni imali 22 izgubljene lopte, što je baš za svaku pohvalu kako je moj tim igrao u odbrani. Prvi put smo napadački bili mnogo opasni, dali smo im 14 trojki od 30 pokušaja, mi nikad nismo šutnuli toliko trojki, međutim bili smo svi izuzetno raspoloženi,”

rekao je trener Studentskog centra posle sedmog kola. Osim što Budućnosti solidno ide u ABA ligi, dobri su izgledi da joj se ostvari plan sličan sistemu Crvene zvezde sa filijalom u istom rangu takmičenja. Očigledno da klub koji je 1997. osnovao podgorički Dom učenika i studenata osim razigravanja mladih igrača Budućnosti dobro radi i takmičarski, ali ako zaista uđu u viši rang bilo bi dobro da promene dresove, da im bar oprema ne bude ista sa poznatijim klubom iz crnogorske prestonice.

Domaćin

Banjalučani kao debitanti su odlučili da ostave dobar utisak u regionalnom okruženju, pa su nakon dobijanja specijalne pozivnice zbog odustajanja tuzlanske Slobode, i solidnih partija u prvom balonu dobili i domaćinstvo drugog turnira. I organizaciji turnira u Banja Luci pomogla je i Igokea, a parket u dvorani Borik je saniran kako bi uslovi bili prihvatljivi za ovaj nivo takmičenja, da bi ponovo učesnici bili zadovoljni organizacijom.

Što se tiče takmičarskog dela, Banjalučani su između dva turnira promenili trenera jer je umesto Marka Šćekića postavljen Dragan Nikolić, a problem je bio u domaćem prvenstvu koje su otvorili sa četiri vezana poraza. Sa povratnikom u Republiku Srpsku na klupi, Borac je i drugi “babl” odradio sa pozitivnim skorom. Trener Nikolić je u emotivnim izjavama pobede protiv Širokog i  Podgorice posvetio svojoj porodici i navijačima koji nisu mogli da gledaju mečeve uživo.

Iznenađenja i neizvesnost

Već prva utakmica između Podgorice i Širokog najavila je da će biti uzbudljivih dešavanja u narednih šest dana. Crnogorski predstavnik pobedio zahvaljujući pogotku Novaka Musića tri sekunde pre kraja, iako je imao i +18 u drugom poluvrmenu. U prvom kolu samo utakmica Zlatibor – Sloboda nije završena sa razlikom od dva ili manje poena ili posle produžetka.

A kad smo kod Slobode, ovaj tim nije mogao da pruži više u komšijskom derbiju jer su bili bez tri igrača iz prve petorke: plejmejkera Aleksandra Ilkića, krila Stefana Simića i centra Dimitrija Nikolića. Nije se očekivalo mnogo ni u naredna dva meča protiv MZT-a i Sutjeske, ali se mladi tim Olivera Popovića prilagodio stanju, igrao svoju igru i došao do dva trijumfa sa kojima je na deobi drugog mesta upravo sa lokalnim rivalom iz Čajetine.

Pod iznenađenje se može zavesti i poraz Mladosti od Lovćena, koji izgleda bolje igra protiv ekipa iz gornjeg dela tabele. Helios je možda ekipa kojoj najviše fali sreće ili možda snage i znanja da utakmice u kojima čak i ima vođstvo pobednički privde kraju. Bili su i oni blizu da iznenade MZT, ali su poraženi poenom razlike, ali nejviše mogu da žale za ispuštenih plus 20 protiv Širokog i trenutno su jedina ekipa koja nema pobedu na terenu, odnosno jedini im je trijumf protiv Gorice službenim rezultatom.

Nova lica

Između dva “balona” bilo je kadrovskih promena u ekipama, i igrača koji su odigrali prve minute u regionalnom takmičenju. Za novog trenera Sparsa umesto Nedima Džemića postavljen je iskusni Miodrag Kadija, koji je bogatoj karijeri vodio Lovćen gde se proslavio tokom devedesetih, a potom je bio u Atlasu, Igokei, Budućnosti… Ekipa Podgorice napravila je promenu na mestu plejmejkera, umesto iskusnog Marka Ljubičića koji je doveden samo za zlatiborski turnir i otišao je u Vojvodinu, angažovan je Ognjen Čarapić koji je jesenji deo sezone proveo u FMP-u. I skopski MZT je napravio osveženje u spoljnoj liniji jer je umesto plejmejkera Todrika Gočera stigao bivši igrač Cmoki Minska Ladžuan Barnet, a prve regionalne minute u ovoj sezoni odigrao je centar Bojan Krstevski.

Novi igrač užičke Slobode pre ABA2 balona postao je Igor Čvorović koji je svojim učinkom od 9,3 poena i 3,3 skoka donekle nadomestio izostanak trojice startera. Za Užičane je na prvom turniru igrao Andrija Marjanović, i upravo zbog toga nije nastupao za ekipu Zlatibora u čije redove je prešao odmah nakon prvog “balona”. Sa druge strane, za čajetinski sastav u Banja Luci igrao je Dejan Jeftić, a zbog povrede zgloba nije bilo kapitena Bogdana Riznića. Za Sutjesku je zaigrao bivši igrač Zadra Mislav Brzoja, dok su se u ekipi Lovćena u ovoj sezoni ABA2 predstavili Aleksa Popović i Mašan Vrbica, igrači poznati i u ABA1 ligi ali u u ranijim sezonama Cetinjana u ovom rangu. I lider Studentski centar je osvežio sastav dolaskom Filipa Barovića koji je igrao značajne minute za Budućnost u prethodnim sezonama. Osim promene na klupi, član Borca više nije Aljoša Mitrović koji je otišao da igra košarku u Saudijskoj Arabiji, dok se Teverijus Šajn teže povredio, a od ozlede se oporavio Draško Knežević i dobrim igrama je debitovao u ovom takmičenju, kao i krilni centar Aleksandar Radukić i Amerikanac Hejden Leskol.

20:0

Gorica je prva ekipa koja je osetila gorčinu poraza službenim rezultatom, i to četiri puta, jer zbog previše slučajeva koronavirusa nisu mogli da dođu na zlatiborski turnir. Propozicije su takve da se meč registruje rezultatom 20:0 za ekipu koja se pojavi na utakmici, a uprava lige je odlučila da se ti mečevi ne nadoknađuju. To može dovesti u problem ekipe koje zbog zaražavanja ne mogu da povedu bar osam igrača, a u drugom “balonu” to se desilo skopskom Rabotničkom, pa je sa tri vezana poraza sada na pretposlednjem mestu sa skorom 2/5 koliko ima i Gorica koja je uspela da dođe do prvih bodova savladavši Lovćen sa 80:75 uz 13 poena i šest skokova Lovra Mazalina, dok su drugu pobedu upisali protiv Rabotničkog na već opisan način.

Individualni učinci

Košarkaš koji ima ugovor sa Partizanom i za Mladost igra na pozajmici Trej Dreksel često dokazuje da su tačne tvrdnje po kojima je najbolji igrač u Košarkaškoj ligi Srbije, a možda i u ABA2 ligi. Na sva tri meča u Banja Luci postigao je dvocifren broj poena, a najbolji je bio u sedmom kolu kada je u pobedi protiv Sparsa postigao ligaški rekord sezone od 34 poena uz šut za dva poena 8/12, za tri 5/7 i 3/4 sa bacanja uz 11 skokova i četiri asistencije. Dvadesetpetogodišnji bek ove sezone prosečno beleži 21,6 poena i 7,6 skokova.

Nekoliko igrača poput Đorđa Miloševića iz Sutjeske, Hasanija Greveta iz MZT-a, Kenana Kamenjaša iz Sparsa ili Blaža Mahkovica iz Heliosa je imalo odlične mečeve na individualnom napadačkom planu, ali su njivovi timovi te utakmice izgubili.

Podeljena tabela

Nova normalnost uslovljena pandemijom dovela je do promena u mnogim sportskim takmičenjima, pa rako i u ABA2 ligi. Posle skraćenog jednokružnog sistem od 13 kola koja će biti odigrana u četiri balona, prvih osam će se plasirati u plej of, koji će takođe biti odigran na jednom mestu, gde će pasti odluka ko ide direktno u višri rang, a ko će u baraž. Posle sedam kola, utisak je da su se ekipe već podelile na dve grupe, oni sa pozitivnim skorom koji će u plej of i oni koji imaju više poraza nego pobeda koji će se verovatno boriti za opstanak. Iza lidera Studentskog centra, drugo mesto dele komšije iz Zlatiborskog okruga – Zlatibor i Sloboda iz Užica sa skorom 5/2. Iza njih je grupa sa učinkom 4/3: Borac, Mladost, Spars, MZT i Podgorica. Ispod su Široki (3/4), Sutjeska, Lovćen, Gorica, Rabotnički (2/4) dok je na začelju Helios (1/6).

Sve navedeno nam govori da će i preostala dva ligaška balona za čije domaćine su kandidati Sarajevo, Podgorica i Skoplje biti veoma zanimljiva.

Tekst napisao Miroslav Jevremović

Miroslav Jevremović je rođen 1990, u godini kada je velika Jugoslavija poslednji put postala prvak sveta. Prateći igrače iz te generacije je rastao, ali uprkos visini kao dobroj predispoziciji, nikada nije trenirao košarku, koja je mu je ostala najvažnija kao medijski fenomen. Nakon gimnazije u Užicu odlučio je da upiše Fakultet političkih nauka kako bi se obučio za posao sportskog novinara, a 2010. je kao student dobio priliku za rad na portalu Košarka24 gde je bio do 2014. Od 2016. radi na lokalnom portalu na rodnom Zlatiboru, a saznanja iz posla koristio je u kvizovima koje voli da pohodi. Ideju da je lopta najbolja igračka od leta 2019. prenosi sinu, trenutno jednom. Ideje i shvatanja košarke kao pozitivnog životnog iskustva želi da prenese javnosti zajedno sa kolegama na obnovljenoj Košarci24.

Nema komentara.