OCENA TEKSTA

(0 :Glasovi)

ABA2 balon – pionirski poduhvat

U ponedeljak 9. novembra na Zlatiboru počinje košarkaški događaj koji će ući u istoriju. Svakako ne zbog kvaliteta i značaja takmičenja, već zbog činjenice da će ABA2 “mehur” biti prvi turnir u regionu sa sistemom posebne organzacije zbog mera zaštite od korona virusa. “Dvaba balon” okupiće 14 ekipa drugog jugoslovenskog ranga koje će do 18. novembra odigrati prva četiri kola, a pred vama su stvari koje mogu biti najzanimljivije za praćenje.

Klubovi učesnici: Borac Banja Luka, Gorica, Helios Sans Domžale, Lovćen Cetinje, Mladost Zemun, MZT Aerodrom Skoplje, Podgorica, Rabotnički Skoplje, Široki, Sloboda Užice, Spars Rilvej Sarajevo, Studentski centar Podgorica, Sutjeska Nikšić, Zlatibor Čajetina.

Organizacija

U skladu sa razvojem epidemiloške situacije, uprava ABA lige je odlučila, dosta rano, da se druga regionalna liga igra u balon sistemu. S obzirom na različita pravila koja su na snazi u pojedinim državama koje čine ABA ligu, putovanja su otežana, a neophodno bi bilo testiranje pred svako kolo, a isto pravilo važi i za prvu ABA ligu. Liga je tako rasteretila klubove tog troška, a takođe će platiti i smeštaj u hotelu Palisad za sve učesnike.

Delegacija svakog tima broji 22 člana i svi su testirani pre dolaska u “balon”. Tokom samog turnira biće ponovo testirani oni koji osećaju neke simptome. U hotel gde se smeštaju sve ekipe ne može ući niko sem učesnika i zaposlenih, a drugih gostiju neće biti. Prema protokolu, za ekipe je ostavljena mogućnost da prošetaju do Kraljevog trga u večernjem terminu, ili da sprovedu organizovan izlet na nekom zlatiborskom lokalitetu koji mora biti bez ostalih posetilaca. ABA2 “mehur” nije “hermetički zatvoren” kao što je to bio slučaj sa NBA u Orlandu jer nisu svi koji su uključeni u realizaciju utakmica tesitrani niti izolovani, a i od testiranja igrača do dolaska na Zlatibor protekao je period u kom nisu bili u karanatinu.

Ovo je prvi od tri ABA2 balona s obzirom da je promenjen i sistem takmičenja pa se sada igra samo jednokružno (13 kola). Potom će se odigrati plej of u koji će se plasirati prvih osam ekipa, a za ostalih šest je predviđen plej aut. Mesto odigravanja naredna dva balona biće uskoro poznato, a očekuje se da termin za drugi turnir bude sredina januara.

Domaćin

Košarkaški klub Zlatibor izborio se za učešće u ABA2 lgi osvajanjem trećeg mesta iza Borca i Slobode u prošloj KLS sezoni. To im je bila treća godina u prvoligaškom rangu, a u prethodnih devet godina klub se popeo od Druge srpske do KLS-a.

Za trenera Strajina Nedovića ovo je treća sezona na klupi tima u kom je proveo igrački vek i dobio status legende kluba i start u KLS-u je dobar sa šest poraza i jednim porazom. Bio je pomoćnik Vanji Guši koji je ponajviše uticao na Nedovićev trenerski poziv i selektirao dobar deo igrača koji su i sada u sastavu. Tim na parketu odlično predvode iskusni igrači poput Dragoslava Papića, Nemanje Protića i povratnika u Čajetinu Dušana Kutlešića koji je već igrao ABA ligu u dresu Metalca.

Iako je čajetinski klub domaćin, neće imati mnogi povoljniju situaciju u odnosu na druge klubove jer u dvorani Turističko rekreativnog kompleksa ne treniraju već godinu dana, od kada su se vratili u svoju renoviranu halu Sportskog centra u Čajetini. Uz to, u zlatiborskoj dvorani su postavljeni novi parket i koševi.

Tradicija klubova

Među 14 klubova učesnika su neki sa dugom tradicijom i koji su igrali ligu velike Jugoslavije, i u tu grupu spadaju Rabotnički, Mladost i Sloboda. U ovoj formi ABA2 lige igraće čak osam debitanata, a prvi put u ovom rangu ako posmatramo i jugoslovensku B ligu su  Zlatibor, Podgorica, Gorica i Studentski centar.

Najviše predstavnika ima Crna Gora – četiri, slede Srbija i Bosna i Hercegovina sa po tri, dva ima Severna Makedonija, a po jednog Slovenija i Hrvatska. Jasno je da ovi timovi predstavljaju najbolje iz svojih liga, pa su i na početku sezone uglavnom prvi vrhu tabela.

Neizvesnost

Teško je prognozirati ko bi mogao da bude najbolji posle četiri zlatiborska kola, kao ni generalno na kraju takmičenja. Prošle godine je Borac bio dominantan kroz celo takmičenje i dobio pozivnicu za ABA1, iako se nije znalo šta se može očekivati od Marka Marinovića kao trenera debitanta. Godinu dana ranije je Primorska, takođe ubedljivo, osvojila ABA2 titulu, a još se pamti iznenađenje koje je Krka priredila u Čačku na finalnom turniru, kako se tada birao pobednik. Novi sistem neutrališe prednost domaćeg terena, pa ekipe moraju biti u maksimumu forme u periodu balona.

S obzirom da su počela sva nacionalna prvenstva, ali u različitim momentima, nisu svi timovi odigrali isti broj utakmica. Bez ovosezonskih poraza na Zlatibor dolaze sarajevski Sparsi (5/0), Sutjeska (4/0), Studentski centar (3/0), Rabotnički (2/0). Jedine ekipe sa više od jednog poraza u ligama, i sudeći po tome sa možda slabijom formom, su Lovćen (1/2) i Sloboda (2/5), ali talentovani tim iz Užica je pred “balon” sa novim trenerom Oliverom Popovićem pobedio Slogu, pa ne bi trebalo da čudi ako promena na klupi donese osveženje.

Sudeći prema imenima u rosteru i broju stranaca, kao favoriti na papiru možda se nameću MZT, tim sa najsvežijim ABA1 iskustvom koji je 2019. godine kao drugoplasirani u ABA2 poražen od Zadra u baražu, Mladost, koja u KLS-u ima skor 6/1 i Studentski centar iz Podgorice, filijala Budućnosti koja verovatno ima nameru da ostvari nešto slično onome što je Crvena zvezda sa FMP-om.

Zanimljivi igrači

U ABA2 ligi ima košarkaša sa zanimljivim biografijama, a koji imaju i određeni potencijal koji se prati i izvan regiona. Jedan od njih je svakako bek Studentskog centra Flečer Megi, igrač sa najviše postignutih trojki u istoriji NCAA košarke. Bivši student Voforda je za četiri godine na koledžu ubacio 509 trojki uz bolji procenat šuta od Džej Džeja Redika i Stefa Karija. Sjajni šuter je prošle sezone nastupao za Obradoiro odakle je prešao u Budućnost koja ga je prebacila u svoju filijalu.

Za ekipu Podgorice nastupa Džastin Robinson, sin legende San Antonija Dejvida “Admirala” Robinsona. Krilni centar je pohađao Djuk, a dolazak u Crnu Goru mu je prvo profesionalno iskustvo.

Gotovo da svaka ekipa ima nekog tinejdžera ili momka od oko 20 godina,  koji su deo rotacije i imaju zadatke u igri. Najmlađa je ekipa Slobode koja nema igrače starije od 24 godine, a najmlađi sa minutažom su Aleksa Ćubić (2000) i Đorđe Pažin (2001), a u drugim timovima veoma mladi igrači na koje se treneri oslanjaju su Matija Belić (2003, Mladost), Kenan Kamenjaš (2000, Spars), Lazar Joksimović (2002, Zlatibor), Dominik Vujanović (2003, Široki), Vasilije Vučinić (2003, Podgorica), Ilija Varajić (2002, Sutjeska). Navijačima Partizana će sigurno biti interesantno da isprate partije Treja Dreksela i Filipa Barne koji u zemunskoj Mladosti igraju na pozajmici.

ABA1 iskustvo

Svaki ovosezonski ABA2 ligaš u svom sastavu ima bar jednog igrača koji je nastupao na najvišem nivou regionalne košarke. U nekim ekipama je to iskustvo veće, u nekim manje (Lovćen – Mašan Vrbica, Široki – Lovro Buljević), ali svako iskustvo u ovakvom takmičenju može da pomogne.

Zanimljivo da je na turniru prisutna nekolicina bivših igrača Partizana iz prethodnih desetak godina. Tu su članovi čuvenog tima crno – belih koji je igrao finalni turnir Evrolige 2010. u Parizu – Branislav Đekić (Spars) i Aljoša Mitrović (Borac), kao i igrači koji su kasnijoj, manje uspešnoj eri igrali za Partizan – Andrej Magdevski (MZT), Amar Gegić (Spars), Božo Đumić i Nikola Tanasković (Borac), Miloš Koprivica (Podgorica). Iskustvo iz Partizana postoji i na trenerskim klupama jer su šef struke Sutjeske Velimir Gašić i Studentskog centra Nenad Trajković, dvojica najstarijih trenera u karavanu, deo svojih karijera proveli u beogradskom velikanu.

Jedan od zanimljivih igrača sa iskustvom iz višeg ranga je Blaž Mahkovic, nekadašnji igrač Olimpije, Igokee i Krke koji je možda najviše upamćen po košu koji je postigao spasavajući loptu iz auta iza table.

Tekst napisao Miroslav Jevremović

Miroslav Jevremović je rođen 1990, u godini kada je velika Jugoslavija poslednji put postala prvak sveta. Prateći igrače iz te generacije je rastao, ali uprkos visini kao dobroj predispoziciji, nikada nije trenirao košarku, koja je mu je ostala najvažnija kao medijski fenomen. Nakon gimnazije u Užicu odlučio je da upiše Fakultet političkih nauka kako bi se obučio za posao sportskog novinara, a 2010. je kao student dobio priliku za rad na portalu Košarka24 gde je bio do 2014. Od 2016. radi na lokalnom portalu na rodnom Zlatiboru, a saznanja iz posla koristio je u kvizovima koje voli da pohodi. Ideju da je lopta najbolja igračka od leta 2019. prenosi sinu, trenutno jednom. Ideje i shvatanja košarke kao pozitivnog životnog iskustva želi da prenese javnosti zajedno sa kolegama na obnovljenoj Košarci24.

Nema komentara.