OCENA TEKSTA

(0 :Glasovi)

Velika trojka Bruklina – “cepaju” mrežice ili cepaju “mrežice”

Poslednji sati godine po julijanskom kalendaru doneli su donekle neočekivan veliki trejd koji je u roster jednog tima stavio dva igrača koji su od početka sezone privukli pažnju lošim ponašanjem pre svega prema saigračima. Da li će Bruklin Netsi zaigrati tako da ponovo pričamo o sjajnim potezima i pobedama Hardena i Irvinga?

Ta sreda uveče bila je dovoljno zanimljiva da se ne mora gledati repriza reprize novogodišnjeg programa, ali na sve to je iz Amerike stigao tvit Ejdrijena Vodžnarovskog koji nas je sve ostavio u nekoj wtf reakciji – Džejms Harden je u Bruklinu sa Kevinom Durentom i Kajrijem Irvingom! Kako? Hjuston dobija Viktora Oladipa, Dantea Egzuma, Rodionsa Kuruksa i pravo na osam pikova prve runde od 2022. do 2026; Klivlend dobija Džereta Alena i Toriana Prinsa; Indijana dobija Kerisa Leverta i pik druge runde i na kraju Bruklin Hardena i pik druge runde.

Odlazak bradatog beka iz Rokitsa je zaista bio očekivan od početka sezone i Netsi su zaista bili destinacija koja se isticala kao favorit da ga uzme, ali se sve nekako brzo izdešavalo, i utisak je da su dešavanja u par dana pre trejda ubrzale proces. Pre nego što je ovaj trejd potvrđen, stizale su vesti da su se pojačali pregovori Filadelfije i Hjustona oko razmene HardenSimons i da bi to mogli pokvariti Netsi ili, daleko bilo, Deni Ejndž i Boston. Kasnije su se pojavile i informacije da vlasnik “raketa” Tilman Fertita uopšte nije imao nameru poslati Hardena kod Derila Morija, već su ih samo držali kao adut u pregovorima sa Bruklinom.

Posle devet utakmica Hjuston je bio na skoru 3/6, ali je iz meča u meč bilo sve vidljivije da Harden i rukama nogama grabi da ode iz tima. Pre sezone je zahtevao da ga trejduju i kada nije dobijao ono što traži, usledilo je nemarno ponašanje tokom pandemije koronavirusa, odlasci na žurke i višak kilograma. Prvi put od 2012. je vezao četiri utakmice sa 20 ili manje poena, i bilo je jasno da se ne trudi dovoljno. Sve to nije fer prema saigračima i klubu, a izjava posle drugog ubedljivog poraza od šampiona Lejkersa pokazuje da je odustao:

“Jednostavno, nismo dovoljno dobri. I što se tiče hemije, talenta, svega… Volim ovaj grad, bukvalno sam uradio sve što mogu… Ova situacija je luda, mislim da se ne može popraviti. Hvala.”

To su poslednje reči Džejmsa Hardena kao igrača Hjustona, u koji je stigao iz Oklahome 2012. godine takođe zanimljivim i iznenađujućim trejdom. Popularno je da se u ovakvim razmenama nagađa ko je pobednik, pa na prvu loptu svakako će tim iz Teksasa dan smatrati uspešnim jer su se otarasili balasta koji je Harden pravio sada već novom vođi Džonu Volu i ostatku ekipe. Sam plejmejker, koji je stigao iz Vašingtona za Vestbruka, i njegov omiljeni saigrač Demarkus Kazins su takođe posle Lejkersa kritikovali ponašanje i odnos Hardena, koji je bacio senku na sve lepe momente, da ne kažem hajlajtse, iz boravka u Hjustonu. Ovim je završena jedna era u teksaškom gradu koja nije donela željeni plasman u veliko finale a kamoli titulu, a 31-godišnjem beku će se uvek spočitavati slabije partije u ključnim momentima doigravanja.

A Bruklin? Mogao bih da zamislim kako Majk DAntoni kaže Šonu Marksu i upravi: “Dajte da dovedemo Hardena, svakako je manje lud od Irvinga.” U eri društvenih mreža minuti su bili dovoljni da nam na “fidu” počnu iskakati slike, crteži, montaže, mimovi sa Hardenom, Durentom i Irvingom uz konstatacije da je ovo prejaka velika trojka. Ovi mamci za lajkove kao da su zatrpali činjenicu da Kajrija Irvinga već pet utakmica nema u sastavu zbog nekakvih ličnih razloga.

Irvingova istorija nam je dobro poznata, od povika da je Zemlja ravna, preko neslanaženja u ulozi vođe u Bostonu, do pozivanja na štrajk u bablu u kom nije ni igrao… Da, tu su i neverovatna veština vođenja lopte i precizan šut, trojka za titulu Kavalirsa 2016, zvanje MVP-a Ol star utakmice,majstorska partija protiv Srbije za svetsku titulu 2014. i brojna dostignuća za koja je 28-godišnji plejmejker učinio da budu gotovo nevažna u sadašnjem trenutku. Pred početak sezone svi smo otprilike govorili “Bruklin će biti dobar, samo da Irving nešto ne sjebe”, ali taj sjebeks dogodio se dosta ranije nego što se očekivalo.

Pred utakmicu protiv Filadelfije 8. januara, Kajri se jednostavno nije pojavio. Pričalo se da je zabrinut zbog dešavanja u Vašingtonu, napada na Kapitol, odnosno rasnih tenzija koje traju u Americi. Ipak, niko iz tima to nije čuo od Irvinga direktno, pa je i sam ruki trener Stiv Neš bio zbunjen činjenicom da mu nema startnog pleja koji prosečno beleži 27,1 poen i 6,1 dodavanje:

“Ne znam. Poslao sam mu poruku. Upravo sam saznao. Poslao sam mu poruku pre pola sata i nisam dobio odgovor. Očito je da mislimo na njega i nadam se da je dobro. Da, to je privatna stvar,”

rekao je legendarni plejmejker o gotovo neverovatnom događaju za najjaču ligu sveta. Um Neša u debitantskoj sezoni na trenerskoj klupi trenutno okupiraju košarkaške teme, a to su trenutni skor Netsa 7/6 za koji se očekivalo da će biti sa više pobeda, povreda Spensera Dinvidija, povratak Durenta posle pauze, implementiranje novog sistema igre, pitanje rotacije na centru između Deandre Džordana i Džereta Alena (koje je sada rešeno odlaskom 22-godišnjeg igrača sa afro frizurom u Kavse)… Samo mu je još falilo da razmišlja šta je sa Irvingom, koliko će izostati, da li će se vraćati, dal mu je sve u redu sa porodicom što se može zapitati kada se kao razlog izostanka navedu “lični razlozi”. Ipak, snimci koji su se pojavili koji dan kasnije pokazuju da je Irvingu sve zdravo i veselo, pod uslovom da je video svež. Na snimku se vidi košarkaš Bruklina kako slavi rođendan svoje sestre Azije, a Kovid protokol u NBA zabranjuje igračima odlaske u klubove i barove i okupljanja sa više od 15 ljudi.

“Svesni smo snimka na društvenim mrežama sa Kajrijem Irvingom na porodičnom okupljanju. Sagledavamo okolnosti sa Kajrijem i NBA ligom kako bismo odredili pridržavanje zdravstvenog protokola. Irving će imati priliku da govori o svom odsustvu kada bude spreman da to uradi,”

stoji u saopštenju “mrežica”, koji su dakle i kao franšiza dovedeni u čudan položaj a sasvim prigodno bi bilo da kazne Irvinga zbog nepojavljivanja na utakmicama. Iskazao je bezobrazluk, neodgovornost, nezrelost i to sve kao potpredsednik Asocijacije igrača čime je sindikalnu borbu ponizio kao Bogoljub Gagić u Munjatransu. I mislim da gotovo nema potrebe pominjati Irvingovu platu, jer samo pogoršava kontekst. Zamislite da se neko bez obaveštenja ne pojavi na terminu za basket, za koji se plaća da bi se igralo.

Ne bih da budem veliki zlorad, što reče pesnik, pa da samo kritikujem jednog od najzanimljivijih igrača za gledanje današnjice bez pokušaja da ga donekle razumem. Kada uđete na njegov Instagram profil, vidite obilje poruka i simbola iz indijanske, egipatske, afričke i istočnjačke kulture koje iskreno ni ne shvatam najbolje, ali verujem da su Kajrijeve poruke usmerene ka zajedništvu, međusbnom razumevanju i saradnji i tako nekim plemenitim civilizacijskim ciljevima. Uostalom, igrač rođen u Melburnu se dokazao humanitarnim radom i aktivizmom, naročito letos kada su njegovi stavovi o “mehuru” u Orlandu bili, po meni, nekonstruktivni.

Ukoliko želi da se posveti ovakvim stvarima i preispitivanju ljudskih stavova i ponašanja mislim da su pred Irvingom dve opcije: da se povuče, odrekne plate i svoje delovanje nastavi u stilu Ducija Simonovića, ili da kao renesansna ličnost nastavi sa igranjem i svoju platformu proširi na više polja kao što to radi profesor istorije, pisac, mačevalac, humanitarac, pilot i pevač Ajron Mejdena Brus Dikinson. Jer, ovakvo prenemaganje oko pojavljivanja na utakmici nije fer prema saigračima i trenerima, navijačima, klubu, ligi i košarci kao sportu.

Novi sastav Bruklina sa tri superzvezde je možda i vrhunac ere osnaživanja igrača, što bi rekli Amerikanci, i ujedno njen najveći test. Durent, Harden i Irving su gotovo sami izabrali svoju sudbinu i izborili se za mesto u tom klubu. Stoga je ulazak u finale najmanje što se može očekivati, čak i ako od ovog zvezdanog trojca otpadne Kajri. Setimo se da je još jedan ovakav primer u vidu Majamija sa Lebronom, Vejdom i Bošom ušao u četiri finala, od čega je dva izgubio što nam govori da puko sastavljanje na jednom rosteru nije dovoljno za najveći uspeh. I svakako neće biti dovoljno okaditi teren žalfijom pre početka utakmice.

Tekst napisao Miroslav Jevremović

Miroslav Jevremović je rođen 1990, u godini kada je velika Jugoslavija poslednji put postala prvak sveta. Prateći igrače iz te generacije je rastao, ali uprkos visini kao dobroj predispoziciji, nikada nije trenirao košarku, koja je mu je ostala najvažnija kao medijski fenomen. Nakon gimnazije u Užicu odlučio je da upiše Fakultet političkih nauka kako bi se obučio za posao sportskog novinara, a 2010. je kao student dobio priliku za rad na portalu Košarka24 gde je bio do 2014. Od 2016. radi na lokalnom portalu na rodnom Zlatiboru, a saznanja iz posla koristio je u kvizovima koje voli da pohodi. Ideju da je lopta najbolja igračka od leta 2019. prenosi sinu, trenutno jednom. Ideje i shvatanja košarke kao pozitivnog životnog iskustva želi da prenese javnosti zajedno sa kolegama na obnovljenoj Košarci24.

Nema komentara.