OCENA TEKSTA

(0 :Glasovi)

Ko se najbolje pokazao u “balonu”?

Prvi “balon” na ovim prostorima je završen. Posle prva četiri kola ABA2 lige odigrana na turniru na Zlatiboru svi učesnici su zadovoljni organizacojim, pohvalno su govorili o domaćinstvu i generalni stav glasi da je bolje igrati i na ovakav način nego ne igrati uopšte. Kroz utakmice u “mehuru”  pokazalo se da će sezona biti zanimljiva, da postoji određeni kvalitet ali i da će biti neizvesno do kraja, iako je ekipa Studentskog centra trenutno neporaženi lder. Predstavljamo Vam kako su se timovi pokazali na Zlatiboru.

Kraj imena Gorice na tabeli stoje sva četiri poraza od po 20:0. Pominjalo se da će jedini hrvatski predstavnik na sledećim turnirima dobiti priliku da ipak odigra mečeve protiv Širokog, Borca, Helios i Slobode, ali direktor takmičenja Milija Vojinović ponovio je stav ostanu službeni rezultati zbog nedolaska na mesto i vreme utakmice, već da prilika za popravljanje skora za ekipu Josipa Sesara bude preostalih devet kola.

Ekipe koje nisu zabeležile trijumfe na zlatiborskom parketu, ali su u rasporedu imale Goricu su Široki i Helios. Nekadašnji ABA ligaš iz Širokog Brijega je dosta izmenio sastav, a ovosezonske vedete su visoki igrači Dario Drežnjak i Lovro Buljević. Svojevrsni “tornjevi blizanci” uz beka Rašana Dejvisa troše najviše lopti, a osim igre po dubini šutiraju za tri poena. Pravili su problema protivnicima, ali mladi tim nikoga nije pobedio mada su najbliže bodovima bili protiv Zlatibora kada su vodili sa 14 razlike u drugom poluvremenu. Porazima je kumovala i činjenica da su ekipa sa najviše izgubljenih lopti u ligi, oko 20,3 po utakmici.

Helios je na Zlatibor došao oslabljen zbog izostanka letošnjeg pojačanja Gregora Hrovata, u međuvremenu se povredio i centar Mihailo Sekulović. Posle prvog meča se priključio iskusni plej Danijel Vujasinović i sa 10,5 dodavanja po meču postao najbolji asistent lige, ali tim iz Domžala je poražen i od Mladosti, i od Sparsa i od Zlatibora. U sva tri slučaja su bili jednim delom u egalu ili vođstvu, ali su u poslednjim četvrtinama posustajali fizički, što se možda najbolje vidi po najboljem igraču Blažu Mahkovicu.

Posle pobede nad Slobodom u prvom kolu, nije izgledalo da će Lovćen zaređati tri poraza. Ipak, ekipu Petra Jovanovića savladali su timovi iz gornjeg dela tabele. Zanimljivo da su dva meča Cetinjana prekinuta, protiv Slobode zbog problema sa semaforom, a protiv Podgorice zbog nestanka struje.

Ekipa Sutjeske je prošlu sezonu završila na četvrtom mesru koje bi vodilo u plej of, ali je novo izdanje ABA2 lige počela sa tri poraza. Ipak, na prva tri meča ekipa Velimira Gašića je bila oslabljena neigranjem kapitena Radosava Spasojevića zbog povrede, a njegov povratak na teren poklopio se sa prvom pobedom protiv Širokog. Bivši krilni centar Mege je bio najefikasniji na tom meču i doneo pomoć Miloševiću, Sejfiću i ostalim igračima ekipe iz Nikšćića.

Banjalučki Borac je poslednji klub koji je saznao da će učestvovati u ABA 2 ligi kao zamena za Slobodu iz Tuzle koja je odustala od takmičenja. Mladi trener Marko Šćekić je u Borcu završio igračku i započeo trenersku karijeru, ima i evroligaško iskustvo kao igrač koje pokušava da prenese timu predvođenom Nikolom Tanaskovićem i Amerikancem Taverijusom Šajnom, a valja istaći da je Borac na ovom turniru bio bez Draška Kneževića i Peđe Lončara. Tim iz Banja Luke je  najbolji meč na turniru odigrao protiv domaćina Zlatibora i slavio sa 23 poena razlike, ali je malo falilo da upiše trijumf protiv Sparsa, rivala iz državnog prvenstva. U poslednem kolu MZT je bio ubedljiv, ali je Borac bio upečatljiv sa dresovima koji liče na opremu Baskonije.

Makedonski velikan Rabotnički je u sistemu ABA lige, posle nekih ranijih nesuglasica i prvi turnir odigrali su sa polovičnim učinkom. S obzirom da je makedonsko prvenstvo počelo ne mnogo pre “balona”, ekipa trenera Dmitra Mirakovskog je imala težak raspored i umor je bio vidljiv na prvom meču protiv Studentskog centra. U novim duelima sa crnogosrskim ekipama Podgoricom i Lovćenom popravili su utisak i dokazali šuterski potencijal a turnir su završili sa najviše ubačenih i šutnutih trojki (48/134) u čemu su prednjačili Stefan Balmazović i Dejmier Pits. Reklo bi se da je trebalo da pruže bolju partiju protiv Mladosti koja je bila sa osam igrača u poslednjem kolu, ali verovatno je i raspored imao uticaja na ishod.

Upravo u duelu protiv makedonskog predstavnika je Mladost došla do druge pobede i polovičnog učinka koji ekipu svakako ostavlja u trci za plej – of, što se može smatrati kao uspešan nastup s obzirom da je zemunski klub imao najbiše problema sa korona virusom i povredama na turniru. Trener Dragan Jakovljević je vodio samo prvu utakmicu u pobedi protiv Heliosa, a potom se osipao i igrački kadar. Iz tog razloga susret sa Studentskim centrom u trećem kolu nije bio derbi kakav se očekivao, ali je meč ipak bio neizvestan i jedan od retkih na turniru na mali broj poena. Ekipu koja je, uslovno rečeno, Partizanova filijala, predvodili su stranci Mičel, Dreksel, Igbanu i Gombo, a na jednom meču u petorci se našao i Sar, i ovakva inostrana postava Mladosti izazvala je negativne reakije košarkaške javnosti.

Sparsi iz Sarajeva su prošle godine bili na poslednjem mestu u ABA2 ligi, ali sastav koji nije previše izmenjen osim odlaska Adina Vrapca i povratka Amara Gegića je dobro počeo sezonu. U neizvesnom duelu su najpre pobedili Borac, potom na kraju ubedljivo slavili protiv Heliosa, da bi ih iznenadila Sloboda posle čega se trener Nedim Džemić žalio na suđenje.  Tim iz Sarajeva je bio najbliži da nanese poraz Studentskom centru, ali nisu imali ni sreće jer je Gegić, uz Kenana Kamenjaša najbolji igrač ekipe, promašio slobodno bacanje za produžetak.

Selo Kremna pripadaju opštini Užice i nalaze se nedaleko od Zlatibora. Možda je blizina rodnog mesta pomogla treneru Slobode Oliveru Popoviću da se u zlatiborskom “balonu” dobro oseća pošto je svoje igrače predvodio do učinka 3/1, doduše jedna je pobeda protiv Gorice. Ipak, protiv Mladosti i Sparsa, a donekle i protiv Lovćena kada su se vratili sa 19 poena minusa,  talentovani užički tim je pokazao kvalitet, pa Simić, Nikolić, Stepanović i ostatak ekipe završavaju prvi deo takmičenja sa pozitivni skorom  za razliku nod KLSa. Uključujući pobedu protiv Sloge na debiju, novi trener Popović vodio je tim do tri pobede na četiri meča što će svakako podići samopouzdanje mlade ekipe u nastavku sezone na dva fronta.

Ekiša Zlatibora je posle turnira čiji je bila domačin dobila nadimak “kraljevi preokreta”. Sasvim zasluženo jer su u svakoj od tri dobijene utakmice u nekom momentu imali dvocifren zaostatak. Protiv Sutjeske su stigli -17, Protiv Širokog -14, a protiv Heliosa -11. Zanimljivo da je čajetinski tim  na četiri meča proveo ukupno 34 minuta u vođstvu, ali je do prednosti dolazio u ključnim momentima poslednjih četvrtina što pokazuje karakter i rešenja koja u napadu može naći ekipa Strajina Nedovića. Ekipa koja je pri vrhu tabele i u KLS-u imala je problema sa kontrolom skoka i reketa, ali su ostvarili najviše ukradenih lopti i značajan broj poena postigli su iz kontra-napada, uz najviše izvedenih slobodnih bacanja na turniru. Kutlešić, Protić, Papić i ostali nisu se najbolje pokazali protiv Borca iz Banja Luke, ali Zlatibor je zadovoljan početkom debitantske sezone u regionalnom društvu.

I Podgorica je debitant koji se dobro prikazao u zlatiborskom “mehuru”. Ekipa perspektivnog trenera Zorana Kašćelana je već na startu pobedila favorizovani MZT pokazavši  da ima kvalitet za ovaj rang. Jednog od četiri crnogorska predstavnika predvodili su Marko Kovačević, jedan od igrača koji je sa trenerom došao iz Sutjeske, bivši član Mege Novak Musić, igrač zanimljivog imena Mikaile Tmušić, a redove je povezao iskusni plejmeker Marko Ljubičić. Najmlađi klub u takmičenju čiji je sastav potpuno nov imaće šta da traži i na narednim turnirima, naročito ako se jedan bude igralo u Podgorici.

Ekipi MZT-a je u prethodne dve sezone  povratak u ABA1 ligu za malo izmicao, pa je drugi makedonski predstavnik sa visokim ambicijama počeo prvi turnir. Nakon što im je Podgorica pokazala kakva je konkurencija ove sezone, ekipa iz opštinne Aerodrom je popravila igru, našli su balans između učinka spoljne linije (Gočer, Magdevski, Grevet, Nikolov, kapiten Stojanovski) i visokih igrača (Bojić, Oludžobi, Karačić koji je stigao tokom turnira) i vezali tri pobede  protiv Sutjeske, Širokog i Borca, a MZT je postao drugi po broju i procentu ubačenih šuteva iz igre iza Sparsa. Trener Đorđi Kočov je već nekoliko godina na klupi tima iz Skoplja, što kao glavni što kao pomoćni trener i zna šta je potrebno da bi izborili plasman u viši rang.

Studentski centar je jedina neporažena ekipa u karavanu posle četiri kola, a prva dva trijumfa protiv Rabotničkog i Lovćena ostvarena su ubedljivom razlikom. Ekipa iskusnog trenera Nenada Trajkovića je dobro odgovorila na skraćenu rotaciju Mladosti, a izostanak rezervnog pleja Igora Drobnjaka bio je problem protiv Sparsa, jer se dopunjuje sa Nikolom Pavličevićem u organizaciji igre. Taj meč ukazao je i na neke probleme u igri Podgoričana jer je snaga napada smanjena sa slabim izdanjem Flečera Megija. Ipak, u Studentskom centru nekoliko igrača može da se izdvoji učinkom i da preuzme odgovornost što se pokazalo i na ovom turniru koji je “studente” profilisao kao favorita za titulu. Sam pogled na izgled ekipe, opreme, dresova, sponzore jasno pokazuje da je Studentski centar deo sistema podgoričke Budućnosti. Osim razigravanja i provere određenih igrača, ulazak Studentskog centra u prvi rang ABA lige doneo bi još pogodnosti za najtrofejniji crnogorski klub koje se vide u sadašnjem odnosu Crvene zvezde i FMP-a.

Što se tiče individualnog učinka igrača, pogledajte naš izbor za prvu petorku ABA2 balona:

Tekst napisao Miroslav Jevremović

Miroslav Jevremović je rođen 1990, u godini kada je velika Jugoslavija poslednji put postala prvak sveta. Prateći igrače iz te generacije je rastao, ali uprkos visini kao dobroj predispoziciji, nikada nije trenirao košarku, koja je mu je ostala najvažnija kao medijski fenomen. Nakon gimnazije u Užicu odlučio je da upiše Fakultet političkih nauka kako bi se obučio za posao sportskog novinara, a 2010. je kao student dobio priliku za rad na portalu Košarka24 gde je bio do 2014. Od 2016. radi na lokalnom portalu na rodnom Zlatiboru, a saznanja iz posla koristio je u kvizovima koje voli da pohodi. Ideju da je lopta najbolja igračka od leta 2019. prenosi sinu, trenutno jednom. Ideje i shvatanja košarke kao pozitivnog životnog iskustva želi da prenese javnosti zajedno sa kolegama na obnovljenoj Košarci24.

Nema komentara.