Podgorica, Sparsi, Mladost i Studentski centar ušli su u polufinale ove zanimljive ABA2 sezone, a lideri ekipa tokom lige, a tako i u četvrtfinalnim mečevima u podgoričkoj dvorani Morala bili su Novak Musić, Kenan Kamenjaš, Trej Dreksel i Igor Drobnjak.
Već prvi četvrtfinalni par doneo je iznenađenje jer je Podgorica izbacila Borac kao blagog favorita. U prvom meču se videlo da ekipa mladog trenera Zorana Kašćelana ima kapacitet da savlada Banjalučane jer je pravila serije poena, smenjivala se u vođstvu i nije dozvolila da se Borac odvoji i oteža im drugi meč. Suprotno tome, Podgoričani su se držali u egalu, i u četvrtom periodu pokrenuli juriš kojim su trostruko nadokladili četiri poena zaostatka iz prvog meča. Vodeći jurišnik bio je Novak Musić.
Ne može se baš reći da je dinamični plejmejker u ruke dobio ključeve od ekipe, jer Podgorica igra timski, ali je Musić jedan od najvažnijih u tom sistemu ove sezone. U nekoliko neizvesnih ABA2 završnica, protiv Zlatibora, Heliosa, Širokog, 23-godišnji Beograđanin je uspešno rešavao napade i pogocima donosio pobede. U trijumfu vrednom polufinala Musić je ubacio 25 poena (8/12 za dva, 6/7 bacanja) uz osam skokova, šest asistencija i pet ukradenih lopti, a 38 indeksnih poena mu je najbolji učinak u sezoni, verovatno i karijeri. U prvoj utakmici je postigao 12 poena i podelio šest asistencija, te zbirno bio najefikasniji igrač svoje ekipe.
Musić je doprineo je da iz borbe za ulazak u prvu ABA ligu ispadne Dragan Nikolić, njegov bivši trener iz Igokee, a izjava stratega Borca posle meča kojom je citirao starije trenere, pre svih Mutu Nikolića, o poređenju šuta za tri poena sa ženom je postala zanimljiva Internet publici, iako su oba tima su šutirala trojke sa manje od 20 uspešnosti, (Borac 6/34 – Podgorica 4/21), pa i sam Musić koji je pogodio jedan od pet pokušaja za tri. Tokom sezone mu šut za tri nije bio konstantan (28,3%) ali je to nadomestio poentiranjem iz prodora.
Podgorica je napravila veliki uspeh plasmanom u polufinale, kao klub koji je u seniorskoj konkurenciji tek od pretprošle godine što pokazuje ekspanziju ulaganja u crnogorsku košarku.
Da se košarka igra na tri perioda igre, Zlatibor bi bio drugi iznenađujući ABA2 polufinalista. Ovako, zbog padova u igri Čajetinaca u poslednjim kvartalima obe utakmice među četiri su otišli Sparsi. Sarajevski tim nije briljirao, ali je u prelomnim momentima utakmica imao bolja rešenja, često u vidu poena najboljeg centra lige Kenana Kamenjaša.
Reprezentativac Bosne i Hercegovine je održavao je svoj tim u životu dok je Zlatibor dolazio do dvocifrene prednosti dobrom igrom motivisanog Protića koji je igrao protiv bivšeg kluba, Kutlešića, Papića i ostalih. Uspevao je Kamenjaš da se nosi sa snagom dve godine mlađeg Joksimovića, trikovima iskusnog Stanojeviča i igrom na obruču Mekoja, koji je u drugoj utakmici imao 15 poena i 14 skokova. Ipak, konačnu pobedu slavio je momak koji je u Sparsima ponikao, a u dva meča imao je najpre 21 poen i devet skokova, a potom 19 poena uz 12 skokova i osam asistencija.
Partiju snažnog centra posle utakmice je na tviteru pohvalio i menadžer Miško Ražnatović, koji će uticati na naredne poteze u Kamenjaševoj karijeri.
Mladost je u Podgoricu doputovala kao favorit iz senke i prvak Košarkaške lige Srbije. U četvrtfinalnom susretu sa MZT-om imali su prednost kao fizički jača ekipa što је uz prepozantljivu agersivnost napravilo probleme Makedoncima. To se i desilo u prvom meču kada su Zemunci došli do 20 poena viška (95:75) a predvodio ih je Trej Dreksel sa 24 poena, devet skokova i sedam asistencija. Na mnogim mestima već pominjani lider Mladosti je odigrao jedan od mnogih sličnih mečeva ove sezone gde je njegovim čuvarima posao veoma težak.
Kada američka bekovska osovina Mičel – Dreksel funkcioniše dobro, veoma teško je savladati Mladost. U drugom meču protiv ekipe iz Skoplja to baš i nije bio slučaj jer su kombinovano ubacili 20 poena, pa je MZT došao do utešne pobede predvođen Ivanom Karačićem koji se pohvalio da mu je ispunjen san da se nađe na stranici Edin Enciklopedija na instagramu.
Biće zanimljivo videti kako će se sa Drekselom izboriti najbolji tim lige u polufinalu. Trener Dragan Jakovljević računa na kombinaciju internacionalnog i domaćeg potencijala i kvaliteta i biće ravnopravan takmac Studentskom. U prvom balonu na Zlatiboru, Podgoričani su slavili sa 65:59 ali je Mladost bila desetkovana zbog koronavirusa. Na tom meču Dreksel je odigrao 39 minuta i postigao 11 poena, što mu je jedan od najslabijih učinaka u sezoni, pa će svakako imati motiv da se bolje pokaže protiv domaćina finalnog balona.
Studentski centar je uspostavljen kao tim sa širinom i po dva jednako kvalitetna igrača na svakoj poziciji, sa drugačijim karakteristikama što omogućuje i taktičku fleksibilnost. To je bilo vidljivo na svim utakmicama ove sezone i razlog je zašto su Podgoričani prvi favoriti za ulazak u viši rang. Svaki od igrača u timu Nenada Trajkovića može napraviti probleme protivniku, a zanimljivo je da širok roster i donekle sličnu koncepciju tima ima i Sloboda. Užičani su parirali “studentima” u prvom meču, vodili do dva minuta pred kraj, ali su ispustili vođstvo, pa je u polufinale prošao kvalitetniji tim.
Iako je jedan od najmlađih i ima ulogu rezervnog plejmejkera, Igor Drobnjak je bio najbolji u dvomeču sa Slobodom. To potvrđuje tezu o brojnim rešenjima u razvojnom timu Budućnosti, ali organizator igre rođen 2000. godine je sa 14,3 poena u proseku najbolji strelac i sa 17,6 indeksnih poena najkorisniji igrač ekipe. U četvrtfinalu je Drobnjak na prvom meču imao 24 poena, sedam skokova i dve asistencije i bio najzaslužniji za pobedu iz preokreta, da bi u drugoj utakmici upisao 16 poena uz po tri skoka i asistencije.
Kao i Kamenjaš, Drobnjak je deo “generacije Z” o kojoj smo pisali u okviru Košarkaške lige Srbije, i takođe izgledom odaje utisak da je stariji, naročito od svojih saigrača iz juniora Budućnosti, Pajovića i Vujisića. I na utakmicama sa Slobodom je pokazao svoje odlike, među kojima je sposobnost da brzo povuče kontra-napad uz pomalo čudno držanje tela tokom sprinta, ali pronalazi dobra rešenja, bilo da je to prodor do koša, razigravanje nekog od saigrača ili naskok za tri poena, čak i sa preko osam metara.
Nema komentara.