OCENA TEKSTA

(1 :Glasovi)

Povratnici ligu ojačali

Porodična kuća Dušana Kutlešića je na oko pet minuta pešačenja udaljena od dvorane Sportskog centra Čajetina u kojoj Zlatibor trenira i igra svoje mečeve kao trenutni lider Košarkaške lige Srbije gde je posle četiri kola uz Vojvodinu neporažen. Prvi put u profesionalnoj karijeri pouzdano krilo je u prilici da se u rodnom mestu takmiči na visokom nivou što radi dosta dobro. Ipak, tome je donekle doprinela i pandemija korona virusa koja je mnoge srpske igrače kao Kutlešića sprečila da odu u inostrane klubove.

Kutlešić u driblingu protiv Nešovića

Dvadesetpetogodišnji Kutlešić je najbolji strelac Zlatibora u četiri pobede sa 15, 3 poena u proseku i na pobednički način igra prve seniorske utakmice u matičnom klubu, a najbolji meč po indeksu korisnosti odigrao je protiv Slobode u velikom lokalnom derbiju. Bivšem klubu u kom je proveo juniorski staž  ubacio je 14 poena uz osam skokova i šest asistencija. Posle igranja za Metalac, FMP, Borac, Vršac i Dinamik, upravo u Slobodi je sa otovrenim ugovorom počeo prošlu sezonu drugim mandatom, ali je zimus postao član Steaue iz Bukurešta. S obzirom da su se sva takmičenja u Evropi zaustavila, usledio je povratak iz Rumunije, jedne od koronom najpogođenijih zemalja u regionu, a leto je donelo pitanje o mestu nastavka karijere.

“I ovog leta cilj je bio odlazak u inostranstvo. S obzirom na novonastalu situaciju, bilo je dosta manje ponuda i dosta slabijih ponuda tako da sam se odlučio da ostanem da bih smanjio taj rizik da boravim u inostranstvu pod tim nekim policijskim časovima, ograničenjima kretanja… Želeo sam da budem kod kuće dok se ovo ne smiri. Kažem, imam sreće da u svom gradu imam klub koji se takmiči u ovako visokom rangu tako da se nisam mnogo dvoumio,”

kaže osvajač evropske juniorske bronze u Litvaniji 2012. godine i svetskog juoniorskog srebra u Pragu 2013. u generaciji Nikole Jokića. Čajetinski tim nije mnogo promenjen letos, tu je većina igrača koji su dokazali kvalitet igrajući za Zlatibor u prošloj, ali i u ranijim sezonama poput Papića, Riznića, Protića, Vorkapića, Stanojevića… Zadovoljni su uslovima i uglavnom nije bilo razloga da traže inostrane angažmane. Stvorena je pobednička atmosfera, koševi se proslavljaju kao golovi, koje kolege iz istoimenog fudbalskog kluba svakako nedovoljno postižu. U redove svežeg ABA2 ligaša osim Kutlešića vratio se i njegov nekadašnji saigrač iz ABA ere u Valjevu Nikola Malešević, ali na otvoreni ugovor, koji je takođe prošle sezone bio u Rumuniji. Trener Strajin Nedović tako na raspolaganju ima ofanzivno moćan tim što pokazuju i rezultati u prva četiri kola, ali šef struke i legenda kluba smatra da je i konkurencija pojačana:

“Mnogo je jača liga nego prethodnih godina, a razlog je cela situacija oko KOVID epidemije. Veliki broj dobrih, kvalitetnih igrača koji su planirali put u inostrtanstvo i koji su ranije igrali u mnogo jačim klubovima za mnogo veći novac su ove godine ostali u Srbiji. Neki su na otvorenim ugovorima, neki nisu, ali je veliki broj tih igrača u KLS-u. Očekujemo mnogo jaču ligu ove godine i dosta naporniju sa mnogo više utakmica s obzirom da je proširena na 16 klubova,”

rekao je čajetinski trener u najavi sezone. Pored Zlatibora, trenutno je neporažena i Vojvodina koja se prošle sezone borila za opstanak. Novosađani su iskoristili situaciju na košarkaškom tržištu i  tokom leta gotovo u potpunosti promenili sastav. U ekipi imaju šest pridošlica iz inostranstva: Aleksa Nikolić – Obervart Ganers (Austrija), Petar Rakićević – Džukija (Litvanija), Krsto Bjelica – HKK Zrinjski (BiH), Stefan Savić – Horsens (Danska), Nikola Gaćeša – Prievidza (Slovačka), Koča Jovović – Černo More (Bugarska), a internacionalno iskustvo ima i Dragan Marić uz nekoliko mlađih kvalitetnih igrača koji još nisu napuštali Srbiju. Povrh svega, igrački kadar sa velikim brojem kvalitetnih sezona vodi Miroslav Muta Nikolić, trener sa najvećim rejtingom u takmičenju.

“Vojvodina je dobila na kvalitet igrača, mi smo kvalitetniji tim, uigraniji, spremniji. Moji igrači moraju da shvate da smo mi jedna od najboljih ekipa u ligi i ovo za mene uopšte nije iznenađenje,”

Vojvodina je svaku od četiri utakmice pobedila dvocifrenom razlikom

u svom stilu posle pobede nad Pirotom govorio je Muta koji vodi Vošu drugu sezonu zaredom. Jedan od igrača koji se vratio u KLS i u Novi Sad je iskusni bek Krsto Bjelica, najbolji asistent ekipe sa 24 dodavanja uz 13 poena u proseku i kaže da je ovo najkvalitetnija KLS sezona u poslednjih 10-ak godina, a da su tome doprineli slučajevi povratnika iz inostranstva.

“Kod mene je presudilo to što sam se vratio kući, u klub gde sam počeo i za koji navijam. Vojvodina ima ambicije i finansijski dobro stoji. Nema otvorenih ugovora, svi su tu do kraja sezone, a neki imaju i višegodišnje ugovore. Ne ulazim u privatne razloge za dolazak ostalih igrača, ali verovatno je i situacija u inostranstvu uticala, kod nekoga manje kod nekoga više. Vojvodina i Zlatibor su neporaženi, to su najozbiljnije ekipe, uz zemunsku Mladost, dosta je kvalitetan i Radnički, ali cela liga je dosta ujednačena jer nema gostovanja gde će se osvojiti sigurni bodovi,”

kaže 32-godišnji Bjelica a sa njegovim mišljenjem da dugo nismo imali bolji kvalitet u prvoligaškom rangu saglasno je još igrača i trenera iz Košarkaške lige Srbije. Primere internacionalaca koji dokazuju ovu tezu imamo u većini klubova, a još neki upečatljivi su dolasci Marka Čakarevića i Vuka Đorđevića u Dinamik, Mladena Vitkovića u Kolubaru, Đorđa Milosavljevića i Filipa Dumića u Radnički, Ivana Pendića i Mladena Pantića u Pirot, Marka Boltića u OKK Beograd, Đorđa Simeunovića i Milenka Veljkovića u Napredak, Filipa Simića u Vršac, Miloša Glišića u Metalac… Pored toga, igrači koji su napuštali klubove ili su ostajali u KLS – u ili su odlazili u niže rangove, a među dolaznim transferima su i američka pojačanja i srpski povratnici sa koledža. Jak sastav ima i zemunska Mladost, koja posle četiri runde ima skor 3/1 čiji trener Dragan Jakovljević nije bio za proširenje lige na 16 klubova:

“Proširenjem se razvodnjava kvalitet, ali zbog situacije da veliki broj igrača nije otišao u inostrane angažmane nije bilo tako. Samo Kutlešić i Malešević koliko unapređuju svojim iskustvom Zlаtibor, a u svakom klubu postoji takav primer. Vojvodina je napravila odličan tim, Užice isto ima tim koji je podmlađen, ali je talentovan, u Kragujevcu igra Raško Katić i sigurno će doći do unapređenja košarke. Liga je ojačana zbog velikog broja igrača koji je ostao, postoji dosta ulaganja i nikako ne bi valjao neki vid prekida,”

kaže trener trenutno trećeplasiranih Zemunaca. Izbor odredišta za srpske igrače smanjen je time što se ne igraju prvenstva Rumunije i Severne Makedonije, poslednje decenije tradicionalno poželjne destinacije, a u Grčkoj je početak šampionata zakazan za 24. oktobar. U ovim takmičenjima su neki od gorepomenutih igrača letos imali angažmane koji nisu ostvareni. U drugim ligama koje su ispod evroligaškog nivoa, ali su dovoljno primamljive za KLS košarkaše kao što su Slovačka, Poljska, Slovenija ili Češka takmičenja se odvijaju, ali veliki porast broja obolelih u ovim zemljama otvara pitanje do kada se sportska nadmetanja mogu igrati.

U KLS karavanu ima šta da se vidi, šteta je što zbog okolnosti to ne vidi više ljudi (neka uteha su prenosi na Areni i lokalnim televizijama), a dešavanja na terenu nisu nadjačana administrativnim odlukama uprave lige, kako se to dešavalo ranijih godina. Priča se i piše o dobrim individualnim učincima, zanimljivim utakmicama, talentovanim igračima, ali ovakva situacija donosi pitanja. Zar je bilo potrebno da pandemija zarazne bolesti koja odnosi živote zatvori nekoliko košarkaških takmičenja, da bi srpska nacionalna liga zadržala kvalitetne igrače? Koliko je ulaganja i rada potrebno da košarkaši ostanu u Srbiji, ako trenutno nemaju kvalitet za Zvezdu, Partizan i druge klubove prvog jugoslovenskog ranga? Da li je ovogodišnja platežna moć klubova dovoljna da momci igraju kod kuće i ubuduće?

Ova sezona je dobar pokazatelj kako bi KLS trebalo da izgleda, sa dosta zanimljivih priča i nadajmo se da će biti još bolje i bez prekida do kraja sezone.

Tekst napisao Miroslav Jevremović

Miroslav Jevremović je rođen 1990, u godini kada je velika Jugoslavija poslednji put postala prvak sveta. Prateći igrače iz te generacije je rastao, ali uprkos visini kao dobroj predispoziciji, nikada nije trenirao košarku, koja je mu je ostala najvažnija kao medijski fenomen. Nakon gimnazije u Užicu odlučio je da upiše Fakultet političkih nauka kako bi se obučio za posao sportskog novinara, a 2010. je kao student dobio priliku za rad na portalu Košarka24 gde je bio do 2014. Od 2016. radi na lokalnom portalu na rodnom Zlatiboru, a saznanja iz posla koristio je u kvizovima koje voli da pohodi. Ideju da je lopta najbolja igračka od leta 2019. prenosi sinu, trenutno jednom. Ideje i shvatanja košarke kao pozitivnog životnog iskustva želi da prenese javnosti zajedno sa kolegama na obnovljenoj Košarci24.

Nema komentara.