OCENA TEKSTA

(0 :Glasovi)

Jugobasket

Od sedam reprezenacija koje su obezbedile plasman na Evropsko prvenstvo tokom novembarskih kvalifikacionih prozora, tri su iz regiona, područja ABA lige, bivše Jugoslavije, svejedno kako želite nazvati ovaj košarkaški značajan prostor. Slovenija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina zabeležile su po dve pobede u FIBA “balonima” i osigurale Eurobasket 2022, dok se Srbija sa porazom od Švajcarske obrukala, a Crna Gora zakomplikovala svoje izglede.

Selekcija Hrvatske ima maksimalan skor 4/0 i pozitivno je iznenadila u grupi sa Turskom, Švedskom i Holandijom. Posle katastrofe koju su imali u prethodnim kvalifikacijama za Svetski kup sa Mađarskom i Rumunijom, “kockasti” su uspeli da se konsoliduju i naprave talas dobrih rezultata, koji se u njihovom slučaju očigledno naizmenično smenjuju sa lošim. Od pomenutih jugoslovenskih reprezentacija, jedini su sa pobedničkim učinkom a da nisu bili domaćini turnira. Naprotiv, uspeli su da savladaju Tursku u Istanbulu i nanesu joj treći vezani poraz. Ekipa Veljka Mršića je dobro čuvala “iznajmljenog” Šejna Larkina na debiju za Tursku, mada verovatno je pomogla činjenica da je prethodne večeri imao meč protiv Crvene zvezde u Evroligi. Na poluvremenu je Hrvatska imala 25 poena razlike, u drugom se to istopilo, ali ne toliko da se napravi veliki preokret. U ukupno trećoj pobedi, a prvoj u ovom terminu istakao se Miro Bilan sa 30 poena, 12 skokova i dve asistencije čime je postao 10. član hrvatske reprezentacije sa bar 30 poena u državnom timu. Najbolju podršku je imao u još jednom iskusnom igraču Željku Šakiću sa 17 poena. Iskustvo koje ovaj dvojac visokih igrača ima sa prethodnih velikih takmičenja Hrvatske sigurno je bilo od velikog značaja reprezentaciji sa nekolicinom igrača iz ABA lige. U ponedeljak protiv Švedske je pokazan kvalitet koji ovaj sastav sigurno ima.

Sarajevo je dočekalo ekipe kvalifikacione grupe H u zanimljivom ambijentu sportske dvorane u okviru hotela Hils na Ilidži gde su se domaćini najbolje pokazali. Najpre su deklasirali Bugare sa 88:49, a 10 igrača je postiglo bar šest poena. Potom su u ključnom meču bili bolji od Letonije sa 79:73. Igrači selektora Vedrana Bosnića su vodili tokom celog meča, ali ne sa prevelikom razlikom, te se iskusnija baltička selekcija držala na dostižnoj razlici. Ipak, došli su do treće pobede u grupi, kojom su potvrdili brejk napravljen u “normalnim” okolnstima u Rigi u februarskom prozoru pa će posle sedam godina Bosna i Hercegovina učestvovati na šampionatu Evrope. Ekipa “zmajeva” je pokazala dobar primer kako se funkcioniše u odsustvu igrača iz NBA i Evrolige i kako se od rasspoloživih košarkaša napravi pobednički sistem. U sastavu imaju iskusne reprezentativce koji su predstavljali državu i na ranijim turnirima poput Milana Miloševića ili Adina Vrapca, one koji su u jasnim ulogama i sa minutažom u ABA ligi kao Edin Atić, Aleksandar Lazić ili Sani Čampara i mlade igrače koji su budućnost reprezentacije. Jedan od njih je i 20-godišnji centar Kenan Kamenjaš, najbolji strelac u ovoj kampanji sa 31 poenom, koji je plenio snagom i rešenjima pod košem. Zanimljivo da igrač kog smo uvrstili u najbolju petorku prvog ABA2 balona nije jedini u reprezentaciji iz drugog ranga regionalnog takmičenja jer je tu i njegov saigrač iz Sparsa Amar Gegić, kao i centar Ismet Sejfć iz Sutjeske, pa je bosanskoercegovački tim pokazao da se kvalifikacije mogu proći i sa igračima iz nižih liga od ABA.

Igrači Slovenije Jaka Blažič i Edo Murić su pravi primeri onoga što je potrebno u kvalifikacijskim prozorima. Kao prvo, igraju u takmičenjima koja ne “zatvaraju” prozore, imaju kvalitet i dobru formu, mogu igrati i u bućućnosti i predstavljaju vezu sa prethodnim uspesima. A u slovenačkom slučaju, ne postoji veči uspeh, s obzirom da su aktuelni šampioni kontinenta. Pored Blažiča i Murića, zlato iz 2017. brani i Matic Rebec. U Stožicama su upisane sigurne pobede protiv Ukrajine (84:73) i Austrije (77:64), a najbolji strelac sa 23 i 16 poena bio je upravo aktuelni član Cedevita Olimpije i bivši igrač Crvene zvezde, Barselone i Baskonije. Zanimljivo da i sastav selektora Aleksandra Sekulića takođe ima igrača iz Dvaba lige, Blaža Mahkovica člana Heliosa koji je solidno odradio svoje zadatke.

Ono što je zajedničko svim jugoslovenskim reprezentacijama, to je da igrači iz “prozora”, od kojih su neki izneli i najveći teret, ne mogu biti sigurni da će igrati i na najvećoj sceni kada se na spisku nađu imena iz NBA i Evrolige.

Crna Gora je dobro počela turnir u Pou savladavši rasterećenu Nemačku, koja će sigurno biti na Eurobasketu kao domaćin. Prednjačili su igrači iz Budućnosti (Kobs, Ivanović, Danilo i Zoran Nikolić) uz Marka Simonovića, najnoviji uspešni NBA projekat iz Mege. Ipak, tako dobru igru nisu ponovili protiv Velike Britanije gde su poraženi sa 74:59 uz 28 poena Gejbrijela Olasenija čime su otežali svoj položaj jer iz ove grupe idu dve ekipe pored Nemačke.

Zbog slučajeva koronavirusa u ekipi Severne Makedonije njihove utakmice pomerene su za februarski prozor i ostaju na dva poraza iz prve dve utakmice iza Italije, Rusije i Estonije.

Srbija je u prethodnim utakmicama zabeležila razočaravajući skor 1/1 i još uvek nije overila plasman na prvenstvo, u šta ne sumnjam da će se desiti u februaru i ako ne dođe do senzacije, srpski reprezentativci će se pridružiti kolegama iz regiona.

Nakon što je velika Jugoslavija do 1991. osvojila 13 medalja na 21 učešću na prvenstvima Evrope, na sledećim turnirima neka od šest republika nije došla bar do polufinala samo 2003, 2005 i 2007. U ostalim slučajevima osvojeno je devet medalja, a poseban slučaj je poslednje prvenstvo sa Slovenijom i Srbijom kao finalistima.

Tekst napisao Miroslav Jevremović

Miroslav Jevremović je rođen 1990, u godini kada je velika Jugoslavija poslednji put postala prvak sveta. Prateći igrače iz te generacije je rastao, ali uprkos visini kao dobroj predispoziciji, nikada nije trenirao košarku, koja je mu je ostala najvažnija kao medijski fenomen. Nakon gimnazije u Užicu odlučio je da upiše Fakultet političkih nauka kako bi se obučio za posao sportskog novinara, a 2010. je kao student dobio priliku za rad na portalu Košarka24 gde je bio do 2014. Od 2016. radi na lokalnom portalu na rodnom Zlatiboru, a saznanja iz posla koristio je u kvizovima koje voli da pohodi. Ideju da je lopta najbolja igračka od leta 2019. prenosi sinu, trenutno jednom. Ideje i shvatanja košarke kao pozitivnog životnog iskustva želi da prenese javnosti zajedno sa kolegama na obnovljenoj Košarci24.

Nema komentara.