Prethodna godina bila je veoma burna, teška, izazovna, naporna, drugačija, nazovite kako hoćete, ali je bilo košarke, utakmica, transfera, dostignuća ali i nekih tužnih stvari po kojima ćemo pamtiti 2020. godinu. Košarka24 predstavlja vam 24 stvari koje su obeležile košarkašku godinu za nama.
1. Korona
Život na celoj planeti pogođen je pojavom koronavirusa, a velike promene desile su se i u košarci. Bilo je smrtnih slučajeva, takmičenja su otkazivana, kalendari izmenjeni, tribine ispražnjene, prihodi smanjeni… Pandemija je na nekin način bila deo većine stvari koje su obeležile godinu.
2. Pogibija Kobija Brajanta
Tragedija na početku godine kao da je najavila težak period koji će uslediti. Kobi Brajant poginuo je 26. januara padu helikoptera zajedno sa ćerkom Đianom i još sedam osoba. Košarkaški svet žestoko je pogođen ovim gubitkom, a usledilo je odavanje počasti od strane igrača, klubova i takmičenja, a Kobijeva zaostavština nastavlja da živi.
3. NBA babl
Čim je NBA prekinula takmičenje sa pojavom virusa kod Rudija Gobera, tražio se način kako da se liga nastavi. Ambicizoni plan da se sezona završi u Dizni svetu nadomak Orlanda najpre je delovao čudno, ali je sproveden savršeno. Organizacija celog kompleksa i novog sistema”balona” je bila na najvišem nivou, sa posebnim merama, izolacijom, a istovremeno sa pažnjom usmerenom na dobrobit igrača. Velika pobeda je činjenica da nije bilo zaraženih u samom, ali i da je košarka bila na visokom nivou i u prvom planu. Završetak sezone obeležen je i odjekom rasnih tenzija u držav, desio se i kratak štrajk igrača koji su bili revoltirani, a NBA je podržala aktivizam za prava Afroamerikanaca kao i učešće na kasnijim izborima.
4. Ostali evropski bablovi
Osim NBA lige, bilo je još takmičenja koja su pronašla način da završe prethodne sezone. Termini “balon”, “mehur” ili “babl” postali su deo “nove normalnosti” kao rešenje da se takmičenja ne obustave. U takvim uslovima tokom leta najbolje su se snašli Baskonija u Španiji, Alba u Nemačkoj, Makabi u Izraelu, a neki od tadašnjih principa i mera korišćeni su i u ligama koje su počele od jeseni. Ina ovim prostorima uveden je “balon” jer će se ABA2 liga ove sezone odigrati kroz četiri turnira, a prvi je održan u novembru na Zlatiboru.
5. Drugačiji Ol star i draft
Iz ove perspektive, NBA Ol star u Čikagu izglda toliko daleko, kao da se nije desio u prošloj godini. Kao jedan od poslednjih velikih događaja sa publikom, osobenost utakmice svih zvezda je u tome što se prvi put odigrala sa novim pravilima – poslednja četvrtina se nije igrala na merenje vremena, već se igralo na broj poena koji je trebalo dostići, odnosno do zbira broja poena koji je skupio tim koji vodi plus 24 u čast Kobija Brajanta. Meseci koji su usledili doneli su ogromne promene i pomeranja kalendara, pa je tako i draft održan u novembru, bez prilike da se igrači provere u neposrednom kontaktu već samo kroz on lajn intervjue. Kao prvi pik od strane Minesote izabran je Entoni Edvards, a pažnju je privukao i mladi srpski reprezentativac Aleksej Pokuševski kog je Oklahoma uzela sa 16. mesta.
6. Odlazak Trinkijerija
Italijanski stručnjak Andrea Trinkijeri je u svojoj drugoj sezoni na klupi Partizana odlično napredovao ka trofejima i Evroligi. Crno – beli su podigli su pehar u Kupu Radivoja Koraća, bili su prvi u ABA ligi sa skorom 17/4 i u četvrtfinalu Evrokupa imali prednost domaćeg terena. Sve je prekinula pandemija koronavirusa, a tokom pauze stiglo je još jedno razočaranje. Italijan je napustio Partizan i seo na klupu Bajerna koji pruža odlične partije i pri vrhu je evroligaške tabele.
7. Last Dance dokumentarac
Karantinske dane kada nije bilo utakmica osvežilo je emitovanje dokumentarne serije “Poslednji ples” o dinastiji Čikago Bulsa sa fokusom na sezonu 1997/98 i Majkla Džordana kao glavnog aktera. Kroz 10 epizoda prikazano je nastajanje možda najčuvenijeg tima sa najboljim igračem sveta u vrhunskoj produkciji sa prvi put viđenim snimcima iz te poslednje sezone. Svake nedelje željno su se iščekivale nove epizode, a zanimljive su bile i reakcije javnosti.
8. Neuspešni Šćepanović i Obradović
Igračke legende Partizana i Crvene zvezde nisu se dugo zadržale na klupama svojih timova. Vlado Šćepanović je kao naslednik Trinkijerija dobio poverenje, ali je od starta nije sve štimalo, dok je Saša Obradović na velika vrata došao u svoj klub ali nakon solidnog početka sezone usledila kriza.
9. Titula Lejkersa
Los Anđeles Lejkersi su se najbolje snašli u uslovima balona i zasluženo osvojili 17. titulu izjednačivši se sa Bostonom, a trijumf je naravno posvećen pokojnom Kobiju. Redom su pobeđivali Portland, Hjuston, Denver i Majami, a osim četvrte titule u karijeri Lebron Džejms je četvrti put osvojio i nagradu za najkorisnijeg igrača finala. Odličnu tandemsku saradnju je ostvario sa Entonijem Dejvisom, a svi ostali igrači su dobro odradili svoje uloge. I prelazni rok pred novu sezonu je dobro odrađen, stiče se utisak da su Lejkersi još jači i krenuli su u odbranu titule.
10. Srbija i region bez šampiona
Na proleće su Evroliga i Evrokup odlučili da nastave sa takmičenjem pa su ostali bez šampiona za 2020. godinu. Usledila je ista odluka i ABA lige, kao i Košarkaške lige Srbije, pa je tako jedini domaći trofej u sezoni osvojio Partizan pobedivši Crvenu zvezdu u Kupu Radivoja Koraća. Borac iz Čačka imao je sjajnu sezonu sa 43 pobede iz 48 utakmica, 20/2 u ABA2 i 23/3 u KLS-u, nije je završio potvrdom trofeja na terenu, ali je nagrađen pozivnicom za prvu ABA ligu.
11. Prelazak Bogdana u Atlantu
Iako je u jednom momentu delovalo da će se Bogdan Bogdanović priključiti Milvokiju, srpski reprezentativac je ipak karijeru nastavio u Atlanti posle tri godine u Sakramentu bez plej – ofa. Talentovano jezgro Hoksa koje vodi Tre Jang uz nekoliko iskusnih pojačanja, solidno igra na početku nove sezone čemu i Bogdanović daje svoj doprinos.
12. Dolazak Kokoškova u Fener
Posle 21 godine u Americi, Igor Kokoškov je preuzeo evropski tim, i to velikana Fenerbahče nakon odlaska Željka Obradovića koji je ispunio misiju osvajanja Evrolige. Međutim prvi Evropljanin koji je bio glavni trener NBA tima i prvak Evrope sa Slovenijom, između ostalog, ima problema u prvom delu sezone jer Fener nije blizu vrha tabele. Ipak, rukovodstvo istanbulskog kluba ima poverenja u srpskog stručlnjaka i očekuje bolje rezultate u budućnosti.
13. Prozori reprezentacije
U 2020. godini Kokoškov je debitovao i kao selektor reprezentacije Srbije. U februarskom prozoru najpre je pobeđena Finska, ali je koji dan kasnije Gruzija iznenadila u Beogradu. Ipak, još veće iznenađenje desilo se novembru tokom prozora koji je organizovan u balon turniru zbog pandemijskih okolnosti. Srbija je izgubila od Švajcarske sa braćom Mlađan, ali je utisak popravljen drugom pobedom protiv domaćina Finske, pa će u narednom prozoru protiv ekipa koje su pobedile Srbiju biti nova šansa da se obezbedi plasman na Evrobasket.
14. Prekinut pohod Efesa
U momentu prekida sezone Efes je u Evroligi bio prvi sa skorom 24/4. Niko ne garantuje da bi ekipa predvođena Šejnom Larkinom osvojila titulu evropskog šampiona, ali su bili na dobrom putu, možda i najboljem u klupskoj istoriji. Od nastavka, tim Ergina Atamana ne beleži rezultate kao u prošloj sezoni, u prvom planu su ponovo CSKA, Real Madrid, Barselona, pa Efes izgleda kao jedan od najvećih gubitnika pandemije.
15. Megini visoki igrači
Dejan Milojević je u Megi završio svoju uspešnu eru, a za njegovog naslednika postavljen je Vlade Jovanović. Tradicija stvaranja mladih igrača, naročito visokih po kojoj su postali poznati kako klub, tako i trener, nastavljena je ove sezone sa Markom Simonovićem, koji igra drugu sezonu u roze dresu, i Filipom Petruševim, “rukijem” sa Gonzage. Megin tandem je na prvom i trećem mestu liste najkorisnijih igrača lige, a i ekipa se trenutno nalazi u konkurenciji za plej of.
16. Povratak Radonjića
Saša Obradović nije dočekao huk navijača, a na njegovo mesto se vratio neko ko je navijačima doneo mnogo radosti od 2013. do 2017. godine. Dejan Radonjić je posle epizode u Bajernu ponovo u Zvezdi sa kojom je osvojio devet trofeja i imaće zadatak da popravi sezonu u kojoj su šanse za evroligaški plej of veoma male, a odbrana titule u ABA ligi dosta neizvesnija.
17. Jači KLS
Košarkaška liga Srbije proširena je na 16 klubova pred novu sezonu, a prva polovina takmičenja i pored svih problema sa koronavirusom donela je veći kvalitet, zbog brojnih igrača koji nisu otišli u inostranstvo, veterana koji su doneli iskustvo, ali i novih talenata koji obećavaju.
18. Jokić i 1:3
NBA mehur pokazao je da su Nikola Jokić i Denver elita lige i da imaju potencijal za najveća dela. Postali su prvi tim koji je u jednom plej ofu dva puta pobedio u serijama u kojima je gubio sa 3:1. Izbacivanjem Jute i Klipersa došli su do finala konferencije sa Lejkersima. što se u Srbiji pomno ispratilo. Jokić se dokazao kao superstar pokazavši jedinstven kvalitet, a u novoj sezoni može se reći i da je istakao MVP kandidaturu.
19. Raspad Klipersa i Milvokija u plej-ofu
Milvoki je bio tim sa najboljim skorom u ligi, samim tim i favorit za osvajanje titule. Zbog kvaliteta ekipe, na sličan način su se posmatrali i Klipersi. Ipak, Baksi sa MVP-jem Janisom Adetokunbom nisu pokazali dovoljno, zaustavio ih je Majami, najprijatnije iznenađenje “babla” koji je otišao sve do velikog finala. I Klipersi su “zakazali”, pritom ne pobravši simpatije nakon izbacivanja Dalasa, sa, a izbacio ih je Denver uz izvanredne partije Nikole Jokića. Usledio je prekid saradnje sa Dokom Riversom, koji je počeo novu eru u Filadelfiji.
20. Trofej za Burgos
Ekipa Burgosa iz istoimenog španskog grada takmiči se u profesionalnoj konkurenciji tek od 2015. godine a pet godina kasnije osvojili su svoj prvi trofej, jedini evropski koji je dodeljen u 2020. godini. Samo par meseci nakon plasmana u polufinale španske lige uz izbacivanje Real Madrida, ekipa za koju su igrali Kravić, Mekfeden, Kuk, Renfro pobedila je u FIBA ligi šampiona na finalnom turniru u Atini, koji je ipak održan u izmenjenom formatu zbog pandemije.
21. Dobre igre Anđušića, Lučića, Micića, Nedovića
U novoj sezoni u drugoj polovini godine nekoliko srpskih internacionalaca se ističe dobrom formom. Francuski Burg se dobro pokazao u Evrokupu, a najbolji strelac tima je Danilo Anđušić koji verovatno igra najbolju košarku u životu. Jedna od uzdanica Bajerna je Vladimir Lučić koji se nekoliko puta isticao individualnim partijama u Evroligi. Vasilije Micić u dobroj meri nastavlja sa prošlogodišnjim partijama u Efesu, a evroligaški kvalitet je dokazao i Nemanja Nedović, koji je u dresu Panatinaikosa došao i do rekorda karijere.
22. Povreda Kleja Tompsona
Na dan NBA drafta 2020. stigla je vest koja je razočarala košarkašku javnost. Košarkaš Gleden Stejta Klej Tompson ponovo se povredio, pšre poćetka sezone u kojoj je trebalo da se vrati na teren posle pauze zbog povrede koju je doživeo u finalu sa Torontom. Ipak Voriorsi će i ove sezone biti bez druge polovine svog udarnog bekovskog dvojca i sa brigama kako da franšizu vrate u borbu za titulu.
23. Povratak Kevina Durenta na teren
U dresu Bruklina Kevin Durent se vratio na teren posle godinu i po dana i povrede zadobijene u finalu sa Golden Stejtom protiv Toronta. Povratak jednog od najboljih napadača lige još je zanimljiviji jer se dešava u ambicioznom klubu sa pitanjem mogu li Durent i Irving sa trenerom Stivom Nešom voditi Netse do titule.
24. Ponovo radi Košarka24
Jasno je da prethodna godina nije bila dobra za pokretanje novih poduhvata, ali Košarka24 nije nova stvar, već obnovljena. Za nas je ovo značajna stvar i nadamo se da ćete nas sve više pratiti u novoj godini.
Nema komentara.